Ali Haydar Haksal

Kavram kargaşasından mayın tarlasına

Günümüzün en temel sorunlarından biri hayatımızı bütün yönleriyle kuşatan alanlarda yaşanan kavram kargaşası. Nerede nasıl durulacağı, neyin nasıl anlaşılacağı, neyin nasıl kavranacağı bilinemiyor. Bu, yöneticisinden yazarına, halkından bireylere kadar genel bir durum.

Bu karmaşada kimi zaman söz söylemenin bile anlamı olmuyor. Çünkü söylenenler genelde karşılık bulmuyor. Özellikle bu yakın zamanda "Ergenekon karmaşası", "muhafazakâr lâik çatışması" gerilimi olaylara bakmayı iyice zorlaştırdı. Taraflar kim ne derse desin bu kavramların ve karmaşanın gölgesinde kalıyor. Düşünün ki, bir seçim sürecinde Millî Görüş geleneği bile Muhafazakâr Amerikancılar tarafından Ergenekon'un dinci ayağı olarak yaftalandı.

Siyonist Yahudi’nin hesabı

Duygusal dalgalarla yaşanan bir dünyada sağlıklı sonuçların nasıl oluşacağı üzerinde pek düşünülmüyor. Anlık durumlar insanlara heyecan veriyor, ardından nasıl bir sonucun çıkacağı da kestirilemiyor. Sömürgeci egemen sermaye, ya da siyasal egemen güçler oyunlarını ustaca sergilerler. Bu oyunda izleyiciler, seyirciler para, zaman ve emek vererek bu dolaylı oyuna katkıda bulunurlar. Asıl figüran onlardırlar. Oyunda yer alan baş aktör, diğer oyuncular bu kitleleri peşinden sürüklerler. Oyunun arka planındakiler hiçbir zaman öne çıkmazlar.

Ortadoğu dünyanın ruh merkezi. Peygamberler yurdu ve toprağı. Bu coğrafya üzerindeki büyük çekişme insanlık tarihinin başlangıcına dayanır. Peygamberlerin birer mazlum olduğu gerçeği göz ardı edilmemeli. Burada bir kavmin de Peygamberlerin getirdiği uygarlığa karşı verdiği savaş sürüyor. Bu, böyle kalmayacak sürmeye devam edecek.

Türk Siyasal Sisteminin Karakteri

İttihat ve Terakkî siyasal geleneği, yerleştiği günden beri kendini korum adına, sürekli olarak farklı hamleler içinde bulunmaktadır. Bu karakter, kendisini su yüzünde tutmayı başararak, üstelik baskınlaşarak gücünü korumaya bakıyor.

Başlangıçta, Anayasa’da Devletin resmi dini İslâm olarak kabul edilmektedir. 1. Mecliste, Ali Şükrü Bey, muhalefet grubu içinde Mehmed Âkif, Hasan Basri Çantay gibi isimler bir erken seçim kararıyla tasfiye ediliyorlar. Bu tasfiyeden sonra, denetim, tamamen İttihatçı geleneğin elinde kalıyor. Muhalefet artık bu parlamentoda yoktur.

sponsorlu bağlantılar

İçeriği paylaş