Osman Toprak

İttihat ve Terakki ne idi?

Bu sorunun cevabını bilmek, bu cemiyetin doğuşundan itibaren siyasal hayatımızda yaşadığımız badirelerin, çalkantıların anlamını kavramak kadar önemlidir.

Karanlıklar ülkesi

Sözü çok edilen aydınlık bir Türkiye canlandıralım gözümüzde: Önce ülkeyi derinden sarsan fail-i meçhuller; Kışlalı, Hablemitoğlu, Mumcu, Aksoy, Üçok… Hepsi için bugün arkalarında ne görüyoruz? Karanlık. Abdi İpekçi cinayeti; dönemin bütün en düst düzey bürokratları aramızda, hatta katili elimizde, en yakınındaki arkadaşları olayları ayrıntıları ile anlatıyor, ulaşılan netice; karanlık.

Susurluk kazası ile ortaya çıkan mafya, siyaset, işadamı, bürokrat denklemi, elde ne var; karanlık. Sonra malum failliler, Danıştay cinayeti, Başbakan’a suikast hazırlığı, emekliler çetesi; karanlık.

Kontr-gerilla, Jitem, Güneydoğu… karanlık. Devlet içinde devlet, derin devlet; karanlık. PKK ve bütün silahlı örgütler; karanlık.

Bir dönem ortaya çıkan, sonra çökertilen Hizbullah; karanlık. Çekiç-güç, İncirlik, Yüksekova; karanlık. 4 Temmuz 2003; karanlık. Sivas, Maraş, Çorum olayları, eldeki bütün delillere, yıllarca süren mahkemelere rağmen söyleceğimiz tek şey; karanlık.

sponsorlu bağlantılar

İçeriği paylaş